Lyžaři a snowboardisté musí dodržovat přiměřený odstup od ostatních, předvídat chování lyžařů pod sebou na svahu a zbytečně neriskovat. Každá jízda se musí také přizpůsobit momentální kondici, lyžařskému umění a povětrnostním a sněhovým podmínkám na svahu. Riskantní je přeceňování svých schopností v terénu, na který lyžař nestačí.
Každý lyžař a snowboardista musí svou jízdní stopu přizpůsobit tak, aby neohrozil lyžaře, který jede před ním. Zodpovědnost za srážku dvou lyžařů vždy nese ten, který jede vzadu a blížící se k lyžaři před sebou.
skok lyžaře

Předjíždění a vjíždění do svahu

Předjíždět na svahu je možné zleva i zprava, ale vždy je třeba dodržet dostatečný odstup. Často se stává, že se srazí i několik lyžařů, kteří špatně odhadnou situaci a jejich dráhy se na svahu kříží.
Zvlášť nebezpečné bývá vjíždění do svahu a rozjíždění se ze zastávky uprostřed sjezdovky. Dotyčný se musí nejprve rozhlédnout na všechny strany a teprve v situaci, kdy jsou od něj ostatní lyžaři v bezpečné vzdálenosti, zahájit jízdu.
jízda na lyžích

První pomoc při úrazech na sjezdovce je povinná

Zastavit by lyžaři a snowboardisté měli jen v místech, která nejsou zúžená, nebo nepřehledná. Nebezpečný je pro ostatní lyžaře i pád jednoho z nich – ten se musí snažit opustit místo, kde upadl, co nejrychleji. Dojde-li ke zranění a máme-li možnost takové osobě pomoci, nejprve místo zajistíme tak, že zapíchneme lyže do sněhu, aby byly zkřížené ve tvaru písmene X ,a tím pádem upozorníme na nebezpečné místo.
Každý lyžař a snowboardista, který stoupá, případně sestupuje po sjezdovce pěší chůzí, se musí pohybovat výhradně po jejím okraji.
Při úrazech na sjezdovce musí poskytnout postiženému lyžaři blížící se osoba první pomoc a je-li to v jeho možnostech, co nejrychleji informovat Horskou službu nebo telefonovat na linku První pomoci 155. Jako svědek nebo účastník nehody musí být schopen prokázat svou totožnost.

Přizpůsobte jízdu ze svahu svým schopnostem

You May Also Like